Podporují nás

Asociace občanských poraden
Ministerstvo práce a sociálních věcí
Kraj Vysočina
Město Žďár nad Sázavou
Město Velké Meziříčí
< návrat zpět

Jak nespadnout do dluhové pasti

  1. Nezadlužujte se kvůli věcem, které nutně nepotřebujete.
  2. Po odečtení všech měsíčních nákladů (nájem, energie, telefon, jídlo, splátek, aj.) by Vám mělo zbýt 20% v rezervě.
  3. Pokud nelze situaci zvládnout jinak, zadlužte se pouze na nezbytně nutnou částku. Čím méně si půjčíte, tím dříve dluh splatíte. Zadlužte se pouze na to, co opravdu nutně potřebujete a co má dlouhodobou hodnotu.
  4. Často bývá výhodnější půjčit si od banky než u nebankovních společností, přestože vyřízení půjčky u banky trvá déle.
  5. Pokud je v reklamě, že úrok je např. od 8%, zpravidla budete splácet větší úrok. Ptejte se na úroky, všechny poplatky, povinná pojištění, výši splátek, dobu splátek. Porovnávejte konečné ceny v případě, že se rozhodujete mezi více úvěry.
  6. Zjistěte si smluvní pokuty, které mohou být nepřiměřené vysoké, a podmínky, za kterých je povinnost smluvní pokuty platit.
  7. Smlouvu o úvěru čtěte i se smluvními podmínkami a nepodepisujte, pokud je psána drobným písmem nebo jsou v ní ustanovení, kterým nerozumíte.
  8. Požádejte věřitele, aby Vám dal nepodepsaný návrh smlouvy s sebou na dobu, během které budete mít možnost návrh smlouvy v klidu prostudovat a zkonzultovat s odborníkem. Ten Vám poradí, zda smlouva je výhodná či nikoliv.
  9. Pokud dlužíte, řešte dluhy aktivně. Neignorujte telefony a poštu od věřitelů. Pokud nemůžete splácet, okamžitě komunikujte s věřitelem a domluvte s ním řešení, např. odklad nebo snížení splátek. Pokud věřitele ujistíte, že chcete dluhy splácet, je snazší se s ním dohodnout. Předejdete tak vymáhání dluhu v soudním a exekučním řízení a tím i navyšování dlužné částky za úkony advokáta a exekutora.
  10. Neřešte dluhy dalším zadlužením, jinak se situace bude opakovat a zhoršovat.
  11. Pečlivě plaťte podle splátkového kalendáře. Schovávejte veškeré doklady o splátkách.
  12. Nebuďte ručitelem dalších půjček.
  13. Omezte výdaje na minimum, např. za telefony, internet, energie a spotřebního zboží, které nutně nepotřebujete. Pokuste se najít další výdělečnou činnost - odpolední, víkendovou, aj.
  14. Pokud je vaše dluhová situace nezvládnutelná a kritická, lze vyhlásit za určitých podmínek tzv. osobní bankrot, který Vám pomůže se dluhů zbavit. Osobní bankrot je však krajním řešením. Musíte být ochotný/á žít při životním minimu a veškeré příjmy (včetně mimořádných příjmů - prémie, dědictví, prodej majetku, apod.) poskytnout na uhrazení dluhů.

 

 Poslední aktualizace: 3.2.2021